Hookt on fonics werked for me!!
I’ve found that when I need or want a kit (what’s the difference?), especially one that’s pricey, I’ll order online from HLJ or Rainbow Ten Hobbies in Japan. In some instances, I’ve saved 30-40% on kits. Shipping is generally a little more than domestic here in the US, but I still end up saving money.
Folks have pointed out that everything is more expensive these days…hey, I just bought a new 2005 minivan AND a new house in the last month, don’t even start complaining about things being expensive!! [:)]
When I look at the costs of other entertainment, I’m not depressed about a $50 kit. A night at the movies with the family (of 4) will run you about $50-60 with popcorn and soda and bad nachos. A night of drinking in a pub (for those who are legal) will run you $40-$50 if you’re out with friends (wallowing in your beer by yourself, lamenting the cost of Tamiya kits doesn’t count).
Look at the cost of Xbox and Playstation games!! Good grief!! Want an expensive hobby? Take up WW2, Civil War, Rev War, or any other form of reenacting.
My point is, that no matter what we do, its going to cost money. How do I justify a $50 or $500 model kit? I divide the price by the amount of time I work on the model. Usually, it breaks down to about a dollar an hour. That’s CHEAP when it comes down to it.
Why do we want kits to be $20? Because we’re pack-rats and we all want to have our own hobby shops in our basements. That’s all. It’s not because you can’t afford to model, because there’s still kits out there that are cheap. Are they the best kits? Nope, but they’re still out there, affordable, and you can settle for that older $20 if you can’t afford the latest Tamiya offering.
I would certainly like to go out and buy a new Porsche, but truth be told, I’m going to have to settle for a Honda.
Jeff